Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg z zakresu medycyny, mający na celu dostarczenie substancji leczniczych, odżywczych oraz regenerujących bezpośrednio do warstw skóry właściwej. Składnikami wykorzystywanymi najczęściej w tej metodzie są witaminy, enzymy, hormony oraz ekstrakty roślinne. Zabieg stosowany jest w zakresie profilaktyki i leczenia w medycynie estetycznej oraz dermatologii .
Metoda mezoterapii znana jest od lat 50. XX w., kiedy to w roku 1952 francuski lekarz Michel Pistor zastosował technikę iniekcji w leczeniu zaburzeń słuchu. Nazwa została wprowadzona przez Pistora w odniesieniu do leczenia schorzeń tkanek pochodzących z mezodermy. (Sam)
Zastosowanie mezoterapii
Do najważniejszych i najpopularniejszych wskazań (medycznych i estetycznych) zastosowania metody mezoterapii należą:
- rewitalizacja oraz odmładzanie skóry (twarzy, szyi, dekoltu, grzbietu dłoni)
- lifting powiek
- redukcja przebarwień oraz trądziku
- redukcja rozstępów oraz cellulitu
- redukcja blizn oraz keloidów (bliznowców)
- redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej
- łysienie
Rodzaje mezoterapii
Wraz z postępem medycyny estetycznej wyróżniono trzy rodzaje mezoterapii, stosowane odpowiednio do konkretnego problemu medycznego lub estetycznego. Są nimi (Drobnik):
- mezoterapia igłowa
- mezoterapia bezigłowa
- mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa, inaczej zwana metodą iniekcji jest najstarszą z technik, polegającą na podaniu substancji czynnych za pomocą nakłuć (wykonywanych śródskórnie lub podskórnie). Zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem:
- technik manulanych – dobranie przez lekarza odpowiedniej strzykawki oraz grubości igły
- multiiniektorów (linijnych lub kołowych) – stosowanych do wielokrotnych wkłuć podczas ostrzykiwania większych obszarów skóry
- metody mechanicznej z użyciem tzw. pistoletu – technika pozwalająca na dokładne określenie głębokości wstrzyknięcia oraz objętości stosowanego preparatu
Zastosowanie metody mezoterapii igłowej niesie ze sobą wiele korzyści, a główną jest wstrzykiwanie niewielkich dawek substancji czynnych mających działanie lecznicze bezpośrednio do uszkodzonych miejsc skóry. Jest dobrym sposobem na zapobieganie procesom starzenia się skóry, przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów oraz powstawaniu cellulitu (Gaweł). Do bezpośredniej iniekcji stosuje się (w zależności od problemu) mieszaninę substancji regenerujących i odżywczych potocznie zwaną koktajlem. Wszystkie preparaty podawane pacjentowi podczas zabiegu muszą być certyfikowane, poświadczając tym samym bezpieczeństwo produktu.
Mezoterapia bezigłowa
Mezoterapia bezigłowa, określana również mianem elektrofonoporacji to metoda, która znajduje zastosowanie głównie w kosmetologii pielęgnacyjnej. Głównym celem tej metody jest zwiększenie przenikania substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach. Największe zastosowanie ma
w zabiegach odmładzania i regeneracji skóry, a w tym celu stosuje się gotowe koktajle zamknięte w formie nanokapsułek, zawierające wysokie stężenia czynników wzrostu, peptydów oraz innych składników odżywczych. Na wysoką efektywność terapii ma wpływ fakt, iż substancje zawarte
w ampułkach przewodzących docierają (przez błonę komórkową) bezpośrednio do uszkodzonej komórki.
Podczas zabiegów mezoterapii bezigłowej stosuje się terapię skojarzoną, co rozumie się przez uwzględnienie bodźców termicznych, elektrycznych, mechanicznych i/lub chemicznych. Czynności te mają na celu zwiększenie skuteczności działania wprowadzanych składników aktywnych, natomiast jest to zależne m.in. od grubości warstwy rogowej naskórka, stopnia uwodnienia tkanek oraz ilości elektrolitów czy wielkości cząsteczki podawanej substancji.
W procesie zabiegów mezoterapii bezigłowej stosuje się aparaturę wykorzystującą zjawiska:
- elektroporacji
- jonoforezy
- fal radiowych RF
- ultradźwięków
- światłolecznictwa
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa to innowacyjna metoda stosowana do frakcjonowania skóry i wprowadzania składników aktywnych. Jest to zabieg polegający na mechanicznej stymulacji obszaru, tym samym prowadząc do pobudzenia i regeneracji włókien kolagenowych i elastyny. Procedura zabiegu polega na wykonaniu mikronakłuć (0,25-2mm głębokości), poprzez które wprowadza się koktajle odżywcze mające za zadanie ujędrnienie skóry, zniwelowanie zmarszczek. Drgania wywoływane podczas zabiegu prowadzą do stymulacji skóry do produkcji kolagenu i elastyny, a wprowadzane substancje dają natychmiastowy efekt. Zabieg wykonuje się przy użyciu mezorollerów lub urządzenia o nazwie Dermapen.
Koszt zabiegu mezoterapii
Cena uzależniona jest od wybranego rodzaju mezoterapii. Zwykle, aby uzyskać widoczne, maksymalne efekty terapii, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Przyjmuje się, że minimalnie konieczne jest wykonanie trzech zabiegów, natomiast ilość wizyt zostaje ustalona indywidualnie dla danego pacjenta w oparciu o konkretne potrzeby skóry i pożądane efekty. W celu podtrzymania uzyskanych efektów, zabiegi (w przypadku tych mających działanie estetyczne) dobrze jest powtarzać w ustalonych odstępach czasu. Cena uzależniona jest również od rodzaju podanego preparatu oraz jego ilości.
W Polsce (uwzględniając mniejsze i większe kliniki medycyny czy też kosmetologii) ceny zwykle wahają się w granicach od 300 zł do 1300 zł.
Przygotowanie do zabiegu i powrót do zdrowia
Z reguły zabieg mezoterapii nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Zaleca się aby przed samym zabiegiem odbyć konsultację, podczas której na podstawie wywiadu określone zostanie, czy np. konieczne jest odstawienie przed zabiegiem stosowanych leków. Jeśli zabieg dotyczy obszaru twarzy to należy przygotować się zwykle na dwa do trzech dni regeneracji po samym zabiegu. W zależności od stosowanej techniki może być widoczne zaczerwienienie, niewielki obrzęk lub niewielkie śródskórne grudki świadczące o podanym preparacie (wchłaniają się w procesie regeneracji).
Po zabiegu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W dniu po zabiegu nie powinno się dotykać skóry oraz nakładać makijażu. W dniu kolejnym skóra powinna być dokładnie oczyszczona środkami wskazanymi przez lekarza. W przypadku odczuwania dyskomfortu związanego z pieczeniem lub swędzeniem, zwykle lekarze zalecają stosowanie kremów na bazie alantoiny bądź pantenolu. Konieczne jest zabezpieczanie skóry kremami z filtrem UV, unikanie opalania, bezwzględne unikanie stosowania zabiegów podrażniających skórę
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii
Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegów mezoterapii, uwzględniających m.in. stan zdrowia pacjenta. Wśród nich wyróżnia się:
- choroby autoimmunologiczne
- choroby metaboliczne np. cukrzyca
- epilepsja, stwardnienie rozsiane,
- choroby krwi (anemia, małopłytkowość)
- przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych
- wiek poniże 6 roku życia
- uczulenie na którykolwiek z podawanych składników
- ciąża i karmienie piersią
- opryszczka
- miejscowe stany zapalne skóry (infekcje wirusowej, bakteryjne, grzybicze)
Procedura zabiegu
Forma przeprowadzenia zabiegu zależna jest od wybranego rodzaju mezoterapii. Przed zabiegiem, w zależności od potrzeby może zostać podany środek znieczulający, zwykle w postaci maści.
Podczas mezoterapii igłowej, przy pomocy strzykawki i igły o odpowiedniej grubości, wykonywane są zwykle manualnie nakłucia, podczas których do leczonego obszaru dostarczane są składniki aktywne. Zabieg wykonuje się przy użyciu sterylnych, jednorazowych igieł o długości od 4 do 13 mm (w zależności od leczonej okolicy ciała).
Przy mezoterapii bezigłowej wykorzystuje się aparaturę, dzięki której składniki aktywne dostarczane są do odpowiednich warstw skóry. Podczas metody elektroporacji wykorzystuje się działanie pola elektromagnetycznego tworzącego w błonie komórkowej mikrokanały, którymi odbywa się transport składników aktywnych do komórek. Metoda jonoforezy do transportu składników leczniczych wykorzystuje prąd galwaniczny. Fale radiowe RF o odpowiedniej częstotliwości i długości generując odpowiednią temperaturę, stymulują komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych. Metoda ultradźwiękowa generuje mechaniczne drgania uwalniające energię cieplną, doprowadzając tym samym do rozluźnienia wiązań międzykomórkowych, co ostatecznie sprzyja łatwiejszemu wchłanianiu się cząstek aktywnych substancji. Promieniowanie podczerwone w metodzie światłolecznictwa prowadzi do zwiększenia energii w tkankach. Tworzące się ciepło rozszerza naczynia ułatwiając tym samym przepływ krwi i prowadząc do dotlenienia i odżywienia komórek.
Do zabiegów mezoterapii mikroigłowej używa się urządzeń zwanych mikrorollerami. Urządzenie składające się z głowicy (kartridża z mikroigłami) wykonuje pulsacyjne uderzenia w skórę z prędkością od 4 tys. do 6 tys. uderzeń na minutę wytwarzając w ten sposób tzw. kanały frakcyjne. Technika ta pobudza skórę do regeneracji i odnowy kolagenu.
Skuteczność i korzyści mezoterapii
Mezoterapia jest ciągle rozwijającą się metodą, która dzięki ulepszonym technikom pozwala dotrzeć bezpośrednio do problemu pacjenta. Stosowana na różne obszary ciała pozwala osiągać zadowalające efekty. Wieloletnia obserwacja tej metody świadczy o fakcie, że jest ona skutecznym narzędziem
w profilaktyce przeciwstarzeniowej (niwelowanie zmarszczek, rewitalizacja skóry, redukcja przebarwień) (Styczeń P.).
Skutki uboczne mezoterapii
Zabieg mezoterapii wykonany przez lekarza w odpowiednich warunkach i certyfikowanymi produktami nie niesie ze sobą zagrożenia dla pacjenta. Do znanych, niepożądanych objawów występujących podczas i po zabiegu są:
- rumień
- obrzęk
- zasinienie skóry
- niewielkie, miejscowe krwawienie
- ból
- swędzenie
- grudki (zgromadzenie preparatu)
Wszystkie z wymienionych objawów znikają w czasie procesu rekonwalescencji, za co przyjmuje się czas do trzech dni po zabiegu.
Źródła:
- Pistor M. What is mesotherapy? Chir Dent Fr 1976;46:59-60.
- Drobnik A. Mezoterapia- przegląd metod. W: Kosmetologia Estetyczna, vol. 3/1/2014
- Gaweł E., Urtnowska-Joppek K. 2019. Mezoterapia mikroigłowa- aparatura oraz wskazania. W: Kosmetologia Estetyczna, vol. 8/5/2019
- Styczeń P. Mezoterapia mikroigłowa. Art of Beauty 2015, vol. 3: 12-16
- Tazbir M., Pastuszka M., Kaszuba A. Rola mezoterapii w medycynie estetycznej. Acta Clinica et Morphologica. 2010; 1 (13): 29-32.
- Seung Ha Park 1 , Deok Woo Kim, Min Ah Lee, Sang Chul Yoo, Seung Chul Rhee, Sang Hwan Koo, Geun Hye Seol, Eun Young Cho, 2008 PMID: 18349597 DOI: 10.1097/01.prs.0000304611.71480.0a
- El-Domyati M. 1 , Tarek S El-Ammawi, Osama Moawad, Hasan El-Fakahany, Walid Medhat, Mỹ G Mahoney, Jouni Uitto, 2012, PMID: 22788806 PMCID: PMC3513770 DOI: 10.1111/j.1365-4632.2011.05184.x
- Mysore, V., Mesotherapy in management of hairloss – Is it of any use? International Journal of Trichology, 2(1), 45. 2010, doi:10.4103/0974-7753.66914
- Marzban S., Amani B., Asgharzadeh A. Safety and Efficacy of Mesotherapy in the Treatment of Androgenetic, Health Tech Asmnt Act. 2017 October; 1(2):e14078. Published online 2017 April 30, doi: 10.5812/htaa.14078, https://htainaction.tums.ac.ir/index.php/hta/article/download/8/7