Medycyna Estetyczna – co to jest?

Brak komentarzy

Medycyna Estetyczna to procedury medyczne, które mają na celu poprawę wyglądu fizycznego i zadowolenia pacjenta, z wykorzystaniem nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych procedur kosmetycznych. 

Medycyna Estetyczna nie ogranicza się do dermatologów i chirurgów plastycznych, ponieważ lekarze wszystkich specjalności starają się oferować usługi mające na celu zaspokojenie potrzeb i pragnień estetycznych swoich pacjentów. Niektóre zabiegi Medycyny Estetycznej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a niektóre procedury w ogóle nie wymagają znieczulenia.

Ekscytujące pole Medycyny Estetycznej to nowy trend w nowoczesnej medycynie. Pacjenci nie tylko chcą być w dobrym zdrowiu, ale chcą również cieszyć się pełnią życia, być sprawni i minimalizować efekty normalnego starzenia się. Pacjenci oczekują obecnie szybkich, nieinwazyjnych zabiegów z niewielkim czasem przestoju i bardzo małym ryzykiem. Zasadniczo igła coraz częściej zastępuje skalpel. Ten najnowszy trend wyjaśnia obecny sukces medycyny estetycznej na całym świecie.

Na zabiegi medycyny estetycznej twarzy składają się m.in.:

Inne popularne zabiegi medycyny estetycznej to:

 • peelingi chemiczne
 • mikrodermabrazja
 • kształtowanie sylwetki i leczenie cellulitu
 • przeszczep włosów
 • redukcja włosów
 • laser i IPL
 • zarządzanie bliznami
 • leczenie żył
 • ginekologia estetyczna

Zobacz pełną listę zabiegów medycyny estetycznej w Opolu DrW.

Należy pamiętać, iż stan organizmu człowieka, a tym samym jego wygląd zależy m.in. od: 

 • odżywiania
 • odpowiedniej dawki ruchu fizycznego
 • odpowiedniej dawki i jakości snu
 • stanu powietrza

Najnowszą piramidę żywienia opublikował Uniwestytet Harvarda:

https://cdn1.sph.harvard.edu/wp-content/uploads/sites/30/2012/10/WebMedium-1024×950.jpg

Prawdziwą korzyścią płynącą z praktykowania medycyny estetycznej jest rodzaj szczególnej opieki, jaką lekarze oferują swoim pacjentom. Zabiegi te mają charakter planowany i są wykonywane u pacjentów, którzy nie cierpią z powodu chorób. Są zazwyczaj szczęśliwi i cieszą się doskonałym zdrowiem. Pacjenci oczekują minimalnie inwazyjnej procedury zapobiegawczej mogącą pomóc zniwelować naturalne efekty starzenia się organizmu.

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, to właśnie przedstawiciele tego zawodu mogą wykonywać zabiegi medycyny estetycznej1.

Lekarze nie są jedyną grupą zawodową uprawnioną do zajmowania się medycyną estetyczną, zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych jakimi powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej jako usług w zakresie regeneracji, pielęgnacji oraz upiększania ciała kosmetolog i kosmetyczka mogą wykonywać zabiegi, niezdefiniowane jako zabiegi lecznicze, czyli np. zabiegi mezoterapii igłowej. Mogą także wykonywać zabiegi medyczne, mające na celu regenerację, upiększenie lub pielęgnację ciała, o ile te zabiegi nie mieszczą się w definicji leczenia chorób lub przywracania funkcji ciała.  

Kwas hialuronowy czy inne substancje, które używane są w mezoterapii igłowej, a które nie są zarejestrowane jako substancje lecznicze i służą biorewitalizcji skóry, mogą być podawane przez kosmetyczki i kosmetologów. Zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek, według prawa, również mogą być wykonywane przez kosmetyczki i kosmetologów, a do ich wykonywania nie jest wymagane wykształcenie medyczne. Nie trzeba być lekarzem, aby wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Konieczne jest natomiast przejście odpowiedniego kursu i uzyskanie certyfikatu. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej (tzw. botoks) zarejestrowany jest w bazie leków i zabiegi z jego wykorzystaniem mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy.

Nie przeprowadzono stosownych badań statystycznych, ale lekarze, z racji długiej i holistycznej edukacji na Uniwersytetach Medycznych posiadają szerszą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała i jego anatomii, co może mieć przełożenie na wyższe ryzyko zabiegowe i powikłań jak i ogólną jakość zabiegów u osób, które skończyły tylko kurs medycyny estetycznej.

Medycyny estetyczna przeciwskazania

Każdy pacjent powinien podlegać ogólnej ocenie zdrowotnej przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej w celu minimalizacji ryzyka powikłań i efektów ubocznych.

Ewaluacja i zdatność pacjenta do poddania się specyficznemu rodzajowi zabiegu medycyny estetycznej powinna być oceniania indywidualnie zgodnie z kodeksem dobrych praktyk medycznych w skład, której wchodzi m.in. analiza historii chorób pacjenta.

Zarządzanie oczekiwaniami pacjenta pomaga natomiast zminimalizować jego niezadowolenie i powikłania3. Należy zachować ostrożność w przypadku konfrontacji z osobą, która wykazuje objawy zaburzeń psychicznych lub tendencji dysmorficznych4. Leczenie zaburzeń dysmorficznych ciała rzadko, jeśli w ogóle, jest zabiegiem estetycznym. Znaczenie przesiewowych badań psychologicznych w medycynie estetycznej staje się coraz bardziej oczywiste 5.

Reakcja alergiczna w medycynie estetycznej

Reakcja alergiczna może wystąpić z powodu wypełniacza lub środka użytego do produkcji żelu6. Reakcje typu I mają wczesny początek (od kilku minut do kilku godzin), natomiast reakcje typu IV trwają od jednego do trzech dni (do tygodni po zabiegu). Oznaki i objawy obejmują obrzęk, rumień, świąd, ból lub tkliwość i/lub wysypkę4. Wszyscy lekarze i osoby wykonujące zabiegi medycyny estetycznej muszą mieć łatwo dostępną adrenalinę w swoim gabinecie zabiegowym i wiedzieć, jak rozpoznać i leczyć anafilaksję.

Skutki uboczne medycyny estetycznej

W zależności od rodzaj zabiegu medycyny estetycznej występują różne ryzyka powikłań i efektów ubocznych, dlatego tak ważne są kompetencje osoby wykonującej zabieg, jak dopuszczającej do zabiegu. Zarejestrowano przypadki uszkodzeń mechanicznych igłą narządów wewnętrznych podczas zabiegów medycyny estetycznej m.in. utratę wzorku pacjenta w przypadku mezoterapii igłowej.

Do często spotykanych efektów ubocznych medycyny estetycznej należą m.in.:

 • ból, 
 • krwawienie,
 • świąd,
 • wysypka, 
 • since,
 • infekcja,
 • guzki,
 • depigmentacja skóry,
 • ekchymoza czyli wysięk krwi.

W zależności od zabiegu i życzeń pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. Te drugie zazwyczaj w przypadku chirurgii estetycznej.

Medycyna estetyczna – okolice oczu

Cienie pod oczodołami stanowią powszechne i wieloczynnikowe wyzwanie w świecie medycyny estetycznej i są wynikiem działania wielu czynników, w tym głębokiej anatomii twarzy, zmian w tkankach miękkich, a także wpływu skóry. Istnieje wiele opcji leczenia i zalecane jest opracowanie strategii leczenia dostosowaną do konkretnych obecnych zmian anatomicznych pacjenta.

Do redukcji cieni pod oczami oraz tzw. „worków pod oczami” Dr. W Leśniak stosuje m.in.:

 • bezinwazyjną terapię ultradzwiękową HiFu,
 • mezoterapię igłową,
 • osocze bogatopłytkowe.

Metody te mają na celu odżywienie podskórne okolic oczu w przypadku podkrążonych oczu. Natomiast worki pod oczami wynikać mogą m.in. z nagromadzonego tłuszczu, budowy anatomicznej twarzy, nieprawidłowej diety np. nawodnienia i snu.

Poniższa grafika7 wskazuje umiejscowienie tkanki tłuszczowej w okolicach oczu, która jest celem zabiegów medycyny estetycznej(J Cutan, 2016) 

Medycyna estetyczna oczu – przekrój anatomiczny

Medycyna estetyczna – zęby

Poprawa uśmiechu jest czymś więcej niż tylko kombinacją procedur stomatologicznych. Metamorfozę uśmiechu można zdefiniować jako indywidualny plan leczenia, który pomoże pacjentowi poprawić wygląd i zdrowie zębów i dziąseł.

Sposób odbudowy uzębienia różni się w zależności od indywidualnych uwarunkowań jamy ustnej pacjenta, ponieważ jest całkowicie dostosowany do jego potrzeb. Lekarz stomatolog Wiktor Leśniak w swojej klinice w Opolu przeprowadza kompleksowe metamorfozy uzębienia.

Zazwyczaj, metamorfoza uzębienia obejmuje:

 • licówki porcelanowe, 
 • korony, 
 • wypełnienia stomatologiczne, 
 • procedury wybielania zębów, 
 • implanty stomatologiczne
 • chirurgię dziąseł.

Stomatologia estetyczna zębów koncentruje się na rozwiązywaniu problemów, które przede wszystkim wpływają na wygląd i funkcjonalność uśmiechu, a czasami nawet na anatomię twarzy. Medycyna estetyczna zębów obejmuje m.in       

 • krzywe i wyszczerbione zęby.
 • zastąpienie brakujących zębów.
 • brakujące zęby.
 • przebarwione zęby.
 • luki między zębami.
 • dziąsłowy uśmiech.
 • długość i proporcje zębów.

Uzębienie niewątpliwie wpływa na estetykę twarzy i postrzeganie wizerunku w społeczeństwie.

Źrodła

 1. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, 2021 r.
 2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku
 3. 9. Vedamurthy M, Vedamurthy A, Nischal KC. Dermal fillers: do’s and don’t’s. J Cutan Aesthet Surg 2010;3:11-5.
 4. De Boulle K, Heydenrych I. Patient factors influencing dermal filler complications: prevention, assessment, and treatment. Clin Cosmet Investig Dermatol 2015;8:205-14.
 5. Jafferany M, Salimi S, Mkhoyan R, et al. Psychological aspects of aesthetic and cosmetic surgery: clinical and therapeutic implications. Dermatol Ther 2020;e13727.
 6. Sclafani AP, Fagien S. Treatment of injectable soft tissue filler complications. Dermatol Surg 2009;35(Suppl 2):1672-80.
 7. Cutan J. Aesthet Surg. 2016 Apr-Jun; 9(2): 65–72. doi: 10.4103/0974-2077.184046
Poprzedni wpis
Czym jest mezoterapia?
Następny wpis
HIFU – co to? Skuteczność i efekty uboczne HIFU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed