Medycyna Estetyczna to procedury medyczne, które mają na celu poprawę wyglądu fizycznego i zadowolenia pacjenta, z wykorzystaniem nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych procedur kosmetycznych.
Medycyna Estetyczna nie ogranicza się do dermatologów i chirurgów plastycznych, ponieważ lekarze wszystkich specjalności starają się oferować usługi mające na celu zaspokojenie potrzeb i pragnień estetycznych swoich pacjentów. Niektóre zabiegi Medycyny Estetycznej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a niektóre procedury w ogóle nie wymagają znieczulenia.
Ekscytujące pole Medycyny Estetycznej to nowy trend w nowoczesnej medycynie. Pacjenci nie tylko chcą być w dobrym zdrowiu, ale chcą również cieszyć się pełnią życia, być sprawni i minimalizować efekty normalnego starzenia się. Pacjenci oczekują obecnie szybkich, nieinwazyjnych zabiegów z niewielkim czasem przestoju i bardzo małym ryzykiem. Zasadniczo igła coraz częściej zastępuje skalpel. Ten najnowszy trend wyjaśnia obecny sukces medycyny estetycznej na całym świecie.
Na zabiegi medycyny estetycznej twarzy składają się m.in.:
- zastrzyki z neurotoksyn i wypełniaczy skórnych np. za pomocą kwasu hialuronowego lub botoksu,
- zabiegi dermatologii estetycznej np. lifiting bez skalpela czyli ultradźwiękowa technologia HIFU lub inwazyjna np. nici lifitnigujące,
- przeszczep tłuszczu/osocze bogatopłytkowe,
- stomatologia estetyczna.
Inne popularne zabiegi medycyny estetycznej to:
- peelingi chemiczne
- mikrodermabrazja
- kształtowanie sylwetki i leczenie cellulitu
- przeszczep włosów
- redukcja włosów
- laser i IPL
- zarządzanie bliznami
- leczenie żył
- ginekologia estetyczna
Zobacz pełną listę zabiegów medycyny estetycznej w Opolu DrW.
Należy pamiętać, iż stan organizmu człowieka, a tym samym jego wygląd zależy m.in. od:
- odżywiania
- odpowiedniej dawki ruchu fizycznego
- odpowiedniej dawki i jakości snu
- stanu powietrza
Najnowszą piramidę żywienia opublikował Uniwestytet Harvarda:
https://cdn1.sph.harvard.edu/wp-content/uploads/sites/30/2012/10/WebMedium-1024×950.jpg
Prawdziwą korzyścią płynącą z praktykowania medycyny estetycznej jest rodzaj szczególnej opieki, jaką lekarze oferują swoim pacjentom. Zabiegi te mają charakter planowany i są wykonywane u pacjentów, którzy nie cierpią z powodu chorób. Są zazwyczaj szczęśliwi i cieszą się doskonałym zdrowiem. Pacjenci oczekują minimalnie inwazyjnej procedury zapobiegawczej mogącą pomóc zniwelować naturalne efekty starzenia się organizmu.
Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, to właśnie przedstawiciele tego zawodu mogą wykonywać zabiegi medycyny estetycznej1.
Lekarze nie są jedyną grupą zawodową uprawnioną do zajmowania się medycyną estetyczną, zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych jakimi powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej jako usług w zakresie regeneracji, pielęgnacji oraz upiększania ciała kosmetolog i kosmetyczka mogą wykonywać zabiegi, niezdefiniowane jako zabiegi lecznicze, czyli np. zabiegi mezoterapii igłowej. Mogą także wykonywać zabiegi medyczne, mające na celu regenerację, upiększenie lub pielęgnację ciała, o ile te zabiegi nie mieszczą się w definicji leczenia chorób lub przywracania funkcji ciała.
Kwas hialuronowy czy inne substancje, które używane są w mezoterapii igłowej, a które nie są zarejestrowane jako substancje lecznicze i służą biorewitalizcji skóry, mogą być podawane przez kosmetyczki i kosmetologów. Zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek, według prawa, również mogą być wykonywane przez kosmetyczki i kosmetologów, a do ich wykonywania nie jest wymagane wykształcenie medyczne. Nie trzeba być lekarzem, aby wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Konieczne jest natomiast przejście odpowiedniego kursu i uzyskanie certyfikatu. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej (tzw. botoks) zarejestrowany jest w bazie leków i zabiegi z jego wykorzystaniem mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy.
Nie przeprowadzono stosownych badań statystycznych, ale lekarze, z racji długiej i holistycznej edukacji na Uniwersytetach Medycznych posiadają szerszą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała i jego anatomii, co może mieć przełożenie na wyższe ryzyko zabiegowe i powikłań jak i ogólną jakość zabiegów u osób, które skończyły tylko kurs medycyny estetycznej.
Medycyny estetyczna przeciwskazania
Każdy pacjent powinien podlegać ogólnej ocenie zdrowotnej przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej w celu minimalizacji ryzyka powikłań i efektów ubocznych.
Ewaluacja i zdatność pacjenta do poddania się specyficznemu rodzajowi zabiegu medycyny estetycznej powinna być oceniania indywidualnie zgodnie z kodeksem dobrych praktyk medycznych w skład, której wchodzi m.in. analiza historii chorób pacjenta.
Zarządzanie oczekiwaniami pacjenta pomaga natomiast zminimalizować jego niezadowolenie i powikłania3. Należy zachować ostrożność w przypadku konfrontacji z osobą, która wykazuje objawy zaburzeń psychicznych lub tendencji dysmorficznych4. Leczenie zaburzeń dysmorficznych ciała rzadko, jeśli w ogóle, jest zabiegiem estetycznym. Znaczenie przesiewowych badań psychologicznych w medycynie estetycznej staje się coraz bardziej oczywiste 5.
Reakcja alergiczna w medycynie estetycznej
Reakcja alergiczna może wystąpić z powodu wypełniacza lub środka użytego do produkcji żelu6. Reakcje typu I mają wczesny początek (od kilku minut do kilku godzin), natomiast reakcje typu IV trwają od jednego do trzech dni (do tygodni po zabiegu). Oznaki i objawy obejmują obrzęk, rumień, świąd, ból lub tkliwość i/lub wysypkę4. Wszyscy lekarze i osoby wykonujące zabiegi medycyny estetycznej muszą mieć łatwo dostępną adrenalinę w swoim gabinecie zabiegowym i wiedzieć, jak rozpoznać i leczyć anafilaksję.
Skutki uboczne medycyny estetycznej
W zależności od rodzaj zabiegu medycyny estetycznej występują różne ryzyka powikłań i efektów ubocznych, dlatego tak ważne są kompetencje osoby wykonującej zabieg, jak dopuszczającej do zabiegu. Zarejestrowano przypadki uszkodzeń mechanicznych igłą narządów wewnętrznych podczas zabiegów medycyny estetycznej m.in. utratę wzorku pacjenta w przypadku mezoterapii igłowej.
Do często spotykanych efektów ubocznych medycyny estetycznej należą m.in.:
- ból,
- krwawienie,
- świąd,
- wysypka,
- since,
- infekcja,
- guzki,
- depigmentacja skóry,
- ekchymoza czyli wysięk krwi.
W zależności od zabiegu i życzeń pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. Te drugie zazwyczaj w przypadku chirurgii estetycznej.
Medycyna estetyczna – okolice oczu
Cienie pod oczodołami stanowią powszechne i wieloczynnikowe wyzwanie w świecie medycyny estetycznej i są wynikiem działania wielu czynników, w tym głębokiej anatomii twarzy, zmian w tkankach miękkich, a także wpływu skóry. Istnieje wiele opcji leczenia i zalecane jest opracowanie strategii leczenia dostosowaną do konkretnych obecnych zmian anatomicznych pacjenta.
Do redukcji cieni pod oczami oraz tzw. „worków pod oczami” Dr. W Leśniak stosuje m.in.:
- bezinwazyjną terapię ultradzwiękową HiFu,
- mezoterapię igłową,
- osocze bogatopłytkowe.
Metody te mają na celu odżywienie podskórne okolic oczu w przypadku podkrążonych oczu. Natomiast worki pod oczami wynikać mogą m.in. z nagromadzonego tłuszczu, budowy anatomicznej twarzy, nieprawidłowej diety np. nawodnienia i snu.
Poniższa grafika7 wskazuje umiejscowienie tkanki tłuszczowej w okolicach oczu, która jest celem zabiegów medycyny estetycznej(J Cutan, 2016)
Medycyna estetyczna – zęby
Poprawa uśmiechu jest czymś więcej niż tylko kombinacją procedur stomatologicznych. Metamorfozę uśmiechu można zdefiniować jako indywidualny plan leczenia, który pomoże pacjentowi poprawić wygląd i zdrowie zębów i dziąseł.
Sposób odbudowy uzębienia różni się w zależności od indywidualnych uwarunkowań jamy ustnej pacjenta, ponieważ jest całkowicie dostosowany do jego potrzeb. Lekarz stomatolog Wiktor Leśniak w swojej klinice w Opolu przeprowadza kompleksowe metamorfozy uzębienia.
Zazwyczaj, metamorfoza uzębienia obejmuje:
- licówki porcelanowe,
- korony,
- wypełnienia stomatologiczne,
- procedury wybielania zębów,
- implanty stomatologiczne
- chirurgię dziąseł.
Stomatologia estetyczna zębów koncentruje się na rozwiązywaniu problemów, które przede wszystkim wpływają na wygląd i funkcjonalność uśmiechu, a czasami nawet na anatomię twarzy. Medycyna estetyczna zębów obejmuje m.in
- krzywe i wyszczerbione zęby.
- zastąpienie brakujących zębów.
- brakujące zęby.
- przebarwione zęby.
- luki między zębami.
- dziąsłowy uśmiech.
- długość i proporcje zębów.
Uzębienie niewątpliwie wpływa na estetykę twarzy i postrzeganie wizerunku w społeczeństwie.
Źrodła
- Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, 2021 r.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku
- 9. Vedamurthy M, Vedamurthy A, Nischal KC. Dermal fillers: do’s and don’t’s. J Cutan Aesthet Surg 2010;3:11-5.
- De Boulle K, Heydenrych I. Patient factors influencing dermal filler complications: prevention, assessment, and treatment. Clin Cosmet Investig Dermatol 2015;8:205-14.
- Jafferany M, Salimi S, Mkhoyan R, et al. Psychological aspects of aesthetic and cosmetic surgery: clinical and therapeutic implications. Dermatol Ther 2020;e13727.
- Sclafani AP, Fagien S. Treatment of injectable soft tissue filler complications. Dermatol Surg 2009;35(Suppl 2):1672-80.
- Cutan J. Aesthet Surg. 2016 Apr-Jun; 9(2): 65–72. doi: 10.4103/0974-2077.184046