HIFU (High Intensity Focused Ultrasound ) jest nieinwazyjnym, kosmetycznym zabiegiem stosowanym w celu niwelacji pogarszających się właściwości wizualnych starzejącej się skóry człowieka z użyciem skoncentrowanych fal ultradźwiękowych. Zwiotczała lub luźna skóra to powszechne oznaki starzenia się, które występują z powodu utraty kolagenu i elastyczności wraz z upływem czasu. HIFU jest wysoce skuteczną opcją leczenia, która nie tylko promuje syntezę kolagenu, ale także pomaga w regeneracji skóry wokół twarzy, szyi bez pozostawiania jakichkolwiek blizn chirurgicznych lub proceduralnych1.
Jak działa HIFU?
Mechanizm działania HIFU polega właśnie na dostarczaniu przezskórnego ciepła do głębokiej skóry właściwej, podskórnej tkanki łącznej i warstwy włóknisto-mięśniowej. Wiązki ultradźwiękowe o wysokim natężeniu lub częstotliwości wytwarzają natychmiastowe zmiany mikrotermiczne w określonych tkankach, aktywując w ten sposób zmiany komórkowe i redukcję objętości w miejscu docelowym, wybiórczo, bez uszkadzania naskórka i struktur przyległych. Energia ultradźwiękowa może wnikać głębiej w tkankę poprzez selektywne ukierunkowanie na powierzchowny system mięśniowo-aponeurotyczny (SMAS).
SMAS znajduje się głęboko w podskórnej tkance tłuszczowej, otacza mięśnie mimiczne i rozciąga się powierzchownie, łącząc się ze skórą właściwą. Zbudowany jest z włókien kolagenowych i elastycznych, podobnie jak warstwa skóry właściwej. Dlatego też SMAS jest idealnym celem dla zabiegów napinania skóry ze względu na swoje trwałe właściwości utrzymujące i mniejsze opóźnienie w zwiotczeniu po zabiegu liftingu niż sama skóra.
Wysoce intensywna, zogniskowana energia ultradźwiękowa jest kierowana od głębokiej skóry właściwej do powierzchownego układu mięśniowo-aponeurotycznego (SMAS), co powoduje niewielki uraz lub uszkodzenie tej tkanki. W miarę gojenia się tkanki stymuluje syntezę kolagenu, w wyniku czego włókna kolagenowe organizują się i skracają, wywołując efekt napięcia tkanek ze stopniowym napinaniem skóry poprzez kurczenie się kolagenu i remodeling.
Wskazania do stosowania HIFU
Jeśli chodzi o wskazania do stosowania HIFU w lifitngu twarzy to według badań opublikowanych w Gavin Journal of Dermatology Research and Therapy2 HIFU jest najbardziej zalecane w przypadku:
- workowatej lub luźnej skóry;
- zmarszczek;
- tureckiej szyi (zwiotczała lub opadająca skóra na szyi);
- lifitingu brwi.
Technika HIFU pomaga uzyskać bardziej napiętą, gładką skórę twarzy, szyi i klatki piersiowej. Nie tylko niweluje zmarszczki mimiczne, ale także poprawia elastyczność policzków i okolicy ust, uwydatnia linię żuchwy, zmniejsza widoczność obwisłości1.
Oprócz twarzy i szyi, HIFU można poddawać zabiegom także inne części ciała, w celu4,5:
- podniesienia skóry górnej części klatki piersiowej;
- podniesienia tzw. Bingo Wings;
- lifitingu skóry brzucha;
- ogólnego ujędrnienia skóry i wyrzeźbienia ciała.
- ściągnięcia skóry na przyśrodkowej części ud.
Procedura zabiegowa HIFU
Procedura HIFU jest wykonywana przez specjalistyczne urządzenie ultradźwiękowe dostępne z różnymi częstotliwościami i ustawieniami energii;
- Zabieg rozpoczynany jest od oczyszczenia skóry twarzy i zaznaczenia pożądanych obszarów.
- W niektórych przypadkach stosuje się żel znieczulający w celu zniesienia drętwienia.
- Żel do ultradźwięków jest nakładany na powierzchnię, a następnie urządzenie jest umieszczane przy wyznaczonym obszarze w celu dostarczenia fal ultradźwiękowych. Pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort i mrowienie podczas zabiegu.
- Procedura ta trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut w zależności od tego, jakie urządzenie jest używane i jak rozległy obszar poddawany jest zabiegowi.
- Następnie skóra jest oczyszczana w celu usunięcia żelu, w razie potrzeby można zastosować lód dla efektu chłodzenia.
- Liczba sesji zależy od wyniku i stopnia wiotkości skóry, biologicznej odpowiedzi na energię ultradźwiękową oraz indywidualnego procesu budowy kolagenu.
- Większość pacjentów wymaga tylko 1 do 2 sesji zabiegowych w odstępach 8-12 tygodniowych w zastosowaniu na jednym obszarze ciała. Zazwyczaj 1 sesja wystarcza, aby uzyskać widoczne gołym okiem wyniki, ale jeśli wymagane są 2 sesje, to druga sesja najczęściej przeprowadzana w odstępie 3 miesięcy3.
Przeciwwskazania do HIFU:
Procedura ta jest ogólnie bezpieczna, bez żadnych poważnych skutków ubocznych. Jednakże, w niektórych badaniach2 stwierdzono następujące niepożądane reakcje:
- w obszarach, w których zastosowano nici liftingujące;
- w przypadku implantów urządzeń elektronicznych w leczonym obszarze;
- świeżo po leczeniu wypełniaczami dermalnymi;
- nie szybciej niż 2 tygodnie po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej – jeśli zabieg HIFU dotyczy tej samej okolicy co botoks.
Ponadto:
- HIFU nie powinno być stosowane w czasie ciąży;
- u pacjentów z otwartymi ranami lub zmianami na twarzy i (lub) szyi, ciężkimi zakażeniami skóry lub stanami zapalnymi. Choroby tkanki łącznej wykluczają zastosowanie HIFU;
- u pacjentów, którzy nie będą zadowoleni z niewielkiej poprawy po zabiegu;
Nie stwierdzono zależności pomiędzy lepszym napinaniem skóry w młodszym wieku w porównaniu do osób starszych, u których z czasem dochodzi do większej wiotkości skóry6.
Efekty uboczne HIFU
W badaniu południowokoreańskim1 stwierdzono, że nie wystąpiły żadne poważne skutki uboczne leczenia za pomocą HIFU, chociaż niektórzy uczestnicy zgłaszali:
- Na początku skóra może być zaczerwieniona, ale w ciągu kilku godzin zaczerwienienie zniknie.
- U niektórych pacjentów występuje niewielki obrzęk, mrowienie, wrażliwość na dotyk lub ból kości. Inne, mniej powszechne efekty pozabiegowe mogą obejmować krótkotrwałe drętwienie lub zasinienie na leczonych obszarach skóry.
- Czasami pacjenci mogą odczuwać lekką bolesność, mrowienie i wrażliwość na dotyk przez pewien czas po zabiegu. W takim przypadku można przepisać łagodny steryd stosowany miejscowo.
- Mogą wystąpić powikłania, takie jak rumień, obrzęk i ból, które ustępują w ciągu kilku dni. Dodatkowo można zaobserwować białawe plamki, siniaki, przebarwienia pozapalne i parestezje.
- Stwierdzono również atrofię.
Efekty uboczne stosowania terapii HIFU są dosyć dobrze znane ze względu na szerokie stosowanie HIFU od roku 2010 w gabinetach medycyny estetycznej.
Skuteczność HIFU
Badanie1 dotyczące skuteczności zabiegów HIFU na twarz u osób z Korei wykazało, że procedura ta najlepiej sprawdza się w przypadku poprawy wyglądu zmarszczek wokół szczęki, policzków i ust. Badacze porównali standaryzowane zdjęcia uczestników przed zabiegiem z fotografiami wykonanymi 3 i 6 miesięcy po zabiegu.
W innym badaniu4 oceniano skuteczność zabiegu HIFU na twarz po 7 dniach, 4 tygodniach i 12 tygodniach. Po 12 tygodniach elastyczność skóry uczestników uległa znacznej poprawie we wszystkich obszarach poddanych zabiegowi.
Inni badacze5 przeanalizowali doświadczenia 73 kobiet i dwóch mężczyzn, którzy poddali się zabiegowi HIFU na twarz. Lekarze oceniający wyniki stwierdzili 80% poprawę stanu skóry twarzy i szyi, a wskaźnik zadowolenia uczestników wyniósł 78%.
Jak długo utrzymują się efekty HIFU?
Przy dobrej opiece po-zabiegowej efekty z zabiegu HIFU mogą utrzymywać się do 1-ego roku wg Amerykańskiej Rady Naukowej chirurgii kosmetycznej7.
Hifu – jak często powtarzać?
Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, prawdopodobnie potrzebne będą co najmniej dwa zabiegi HIFU. Aby utrzymać pełny efekt, zaleca się powtarzanie sesji raz w roku. Maksymalną ilość zabiegów HIFU w danym miejscu ciała należy skonsultować z lekarzem. Ile zabiegów HIFU powinno się stosować jest zależne od miejsca stosowania. W tym celu również zalecamy konsultację lekarza.
Opieka pozabiegowa
Po każdym nieinwazyjnym zabiegu, opieka pozabiegowa, wydłuża czas trwania efektów zabiegu. Dostępnych jest wiele miejscowych serum, kremów nawilżających lub kremów zawierających retinoidy, antyoksydanty (witaminy c i e), które zapewnią korzyści skórze, takie jak zapewnienie jej elastyczności, zwiększenie syntezy kolagenu, zwiększenie gładkości i wizualne odwrócenie oznak starzenia8.
Bezpieczeństwo zabiegu HIFU na twarz
Zgodnie z artykułem zamieszczonym w Journal of Cosmetic Dermatology5, zastosowanie HIFU o częstotliwości 1 MHz skutkuje nienaruszonymi włóknami kolagenowymi, a częstotliwości 2-3 MHz skutkują rozproszonym skurczem włókien kolagenowych. Jednak producenci opracowali nowe przetworniki o różnej głębokości ognisk (3,0-9,0 mm), które są bardziej odpowiednie do napinania ciała bez uszkodzeń termicznych na powierzchni skóry poddawanej zabiegowi.
Pomimo zastosowania w tym zabiegu ultradźwięków o dużym natężeniu, HIFU jest nadal uważany za bezpieczny i niewątpliwie skuteczny zabieg. Stopień bólu4 bezpośrednio i w 7 dniu po zabiegu zmniejsza się znacznie w ciągu pierwszego tygodnia. W trakcie obserwacji u żadnej osoby nie występują uporczywe dolegliwości bólowe w miejscach poddanych zabiegowi. U niektórych pacjentów występuje rumień i wybroczyny, ale ustępują one w ciągu 5 dni i 3 dni po zabiegu. HIFU nie wywołuje żadnych poważnych skutków ubocznych w późniejszym okresie obserwacji.
Zabieg HIFU u doktora Wiktora Leśniaka
Klinika medycyny estetycznej Dr Wiktora Leśniak przeprowadza zabiegi HIFU najnowocześniejszym sprzętem Hifu SonoQueen. Dowiedz się więcej o zabiegu HIFU w Opolu u doktora W. Leśniaka i umów wizytę.
Źródła
- „High-Intensity Focused Ultrasound for the Treatment of Wrinkles and Skin Laxity in Seven Different Facial Areas.” PubMed, 7 grudnia 2015, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26719637/ , https://doi.org/10.5021/ad.2015.27.6.688
- Goel A, Molvi MAH, HIFU: Nowy paradygmat niechirurgicznego liftingu twarzy w przypadku skóry indyjskiej, Gavin Journal of Dermatology Research and Therapy (2016), Gavin J Dermatol Res Ther 37-41, 20 sierpnia 2016 r..https://www.gavinpublishers.com/assets/articles_pdf/1488196656.pdf
- Czasopismo Amerykańskiej Akademii Dermatologii Volume 72, Issue 5, Supplement 1, May 2015, Page AB270 „The efficacy and safety of multisession of high intensity focused ultrasound (HIFU) with short treatment intervals on facial tightening: A preliminary report”, 2015 DOI: https://doi.org/10.1016/j.jaad.2015.02.1077
- Skuteczność i bezpieczeństwo nieinwazyjnego napinania ciała za pomocą ultradźwięków o wysokiej intensywności (HIFU) Pierwsza publikacja: 22 maja 2017 PMID: 28543777, https://doi.org/10.1111/srt.12371
- Cite Aşiran Serdar, Zehra et al. , Skuteczność zogniskowanych ultradźwięków o wysokiej intensywności w odmładzaniu twarzy i szyi, Czasopismo dermatologii kosmetycznej, „Efficacy of high-intensity focused ultrasound in facial and neck rejuvenation.” Journal of cosmetic dermatology vol. 19,2 (2020): 353-358. DOI: 10.1111/jocd.13008
- Marian Northington, Cosmetic Dermatology, University of Alabama at Birmingham, Birmingham, AL, USA. PMID: 25196688 DOI: 10.1111/jocd.12106, 2014,
- Amerykańska Rady Naukowa chirurgii kosmetycznej, dostęp 02.03.2022 https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical-procedures/skin-tightening/
- Farber SE, Epps MT, Brown E, Krochonis J, McConville R, Codner MA. Przegląd niechirurgicznych metod odmładzania twarzy. Plast Aesthet Res 2020; 7:72. http://dx.doi.org/10.20517/2347-9264.2020.152 https://parjournal.net/article/view/3813