Botoks – defnicja
Botoks (Botox) oznacza toksynę botulinową i odnosi się najczęściej do niechirurgicznej procedury, w której Botoks jest podawany w formie zastrzyku w określone części ciała – najczęściej w twarz. Usuwa on drobne linie i zmarszczki oraz rozwiązuje inne problemy, takie jak pocenie się i migreny. Zastrzyki z botoksu są stosowane jako zabieg kosmetyczny. Zastrzyki botoksowe mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek skórnych.
Jak działa Botoks?
Botox jest neurotoksyną. Substancje te zaburzają procesy sygnalizacji nerwowej, celują w układ nerwowy, który stymuluje skurcz mięśni. W ten sposób lek powoduje czasowy paraliż mięśni.
W celu skurczenia mięśni nerwy uwalniają chemicznego posłańca, który nazywa się acetylocholiną, w miejscu, gdzie zakończenia nerwowe i komórki mięśniowe spotykają się ze sobą. Acetylocholina przyłącza się do receptorów na komórkach mięśniowych i powoduje ich skurcz lub skrócenie.
Zastrzyki z botoksu zapobiegają uwalnianiu acetylocholiny, która powstrzymuje komórki mięśniowe przed kurczeniem się. W ten sposób toksyny pomagają mięśniom stać się mniej sztywnymi.
Czy Botoks (Botulinum) jest bezpieczny?
Około 6 milionów ludzi otrzymuje zastrzyki z Botoxu każdego roku, jednakże w pewnych sytuacjach botoks może nie być bezpieczny w zastosowaniu.
Botulina może stanowić zagrożenie dla życia. Za bezpieczne uważa się jednak małe dawki, które są stosowane przy aplikacji botoksu w zabiegach medycyny estetycznej. Od 1989 do 2003 roku do US Food And Drug Administration zgłoszono 36 przypadków związanych z niepożądanym działaniem kosmetyków. Botox jest białkiem, które jest wytwarzane z toksyny botulinowej, która jest produkowana przez bakterię znaną jako „Clostridium botulinum”.
Toksyna botulinowa może powodować botulizm, który objawia się poprzez m.in opadanie powiek, rozszerzone i niereagujące źrenice, suchość w ustach, uczucie osłabienia i znużenia, osłabienie mięśni kończyn i tułowia, kurczowe bóle brzucha, zaparcia, niekiedy występują zawroty i bóle głowy. Według niektórych naukowców, 4 gramy krystalicznej formy toksyny mogą zabić każdego człowieka.
Jednakże, jeśli Botoks jest odpowiednio stosowany, jest być bezpieczny i ma niewiele skutków ubocznych. Botoks jest toksyną, ale kiedy lekarze używają go prawidłowo i w małych dawkach, daje korzystne rezultaty w zabiegach kosmetycznych i medycznych.
Środki ostrożności, które należy podjąć po zastosowaniu Botoxu
Nie należy masować ani pocierać leczonych obszarów po zabiegu na zmarszczki, ponieważ może to spowodować migrację toksyny botulinowej do innego obszaru twarzy. Jeśli tak się stanie, może dojść do tymczasowego osłabienia innych mięśni twarzy.
Medyczne zastosowania botoksu
Botoks jest znany z zastosowania w medycynie estetycznej lecz jest także używany typowo w zabiegach medycznych.
Pracownicy służby zdrowia stosują Botoks w leczeniu różnych schorzeń, z których większość ma wpływ na układ nerwowo-mięśniowy.
Lek Botox został zatwierdzony przez FDA do następujących zastosowań. O ile nie określono inaczej, zatwierdzenie dotyczy stosowania u osób w wieku 18 lat lub starszych:
- Spastyczność górnego wyrostka robaczkowego u osób w wieku powyżej 2 lat
- Zez lub skrzyżowane oczy u osób powyżej 12 roku życia
- Poważne pocenie się pod pachami lub nad-potliwość
- Zapobieganie bólowi głowy u osób, u których migrena trwa nie krócej niż 4 godziny przez co najmniej 15 dni w miesiącu
- Zmniejszenie efektów ubocznych pęcherza nad-reaktywnego z powodu schorzenia neurologicznego w przypadku, gdy recepty anty-cholinergiczne nie pomagają
- Blepharospasm, czyli drgawki powiek spowodowane dystonią
- Neurologiczne zaburzenie ruchowe zwane dystonią szyjną,
Efekty uboczne stosowania botoksu
W zabiegach medycyny estetycznej po zabiegu wstrzyknięcia botoksu można natychmiast powrócić do normalnych czynności.
Chociaż procedura zabiegowa jest w pełni bezpieczna, powikłania i działania niepożądane toksyny botulinowej mogą obejmować
- Siniaki i ból w miejscu wstrzyknięcia
- Objawy grypopodobne, ból głowy, zaczerwienienie
- Czasowe osłabienie mięśni twarzy
Trucizna botoksu może rozprzestrzeniać się poza region leczenia, przynosząc oznaki jak przy botulizmie, na przykład: kłopoty z przełykaniem, niewyraźne dyskursy, osłabienie mięśni i problemy z oddychaniem.
Poprawna aplikacja toksyny w odpowiednio dobranych, standaryzowanych dawkach jest jednak bezpieczna a podobne zdarzenia nie mają miejsca w codziennej pracy wykwalifikowanego personelu medycznego. Toksyna botulinowa zarejestrowana jest w bazie leków i może być podawana wyłącznie przez lekarzy.
Dołączone ilustracje dotyczą właściwego wykorzystania botoksu w celu uniknięcia niebezpieczeństw i szkód.
Botox – środki ostrożności podczas karmienia piersią
Amerykańska Akademia Pediatrii w New Jersey Chapter, twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby ilość botoksu użytego w celach kosmetycznych miała wpływ na mleko matki.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leków. Jeśli jesteś kobietą karmiącą piersią, być może będziesz musiała zachować ostrożność, jeśli chodzi o stosowanie leków i produktów takich jak botoks. Dzieje się tak, ponieważ niektóre leki mogą być przenoszone przez mleko matki na Twoje dziecko.
Specjaliści nie są jednak pewni, czy Botox jako lek zalecany przez lekarzy, może być przenoszony przez mleko matki do dziecka. Toksyny wytwarzane przez bakterię Clostridium Botulinum powodują paraliż. Udowodniono, że toksyny botulinowe są niebezpieczne, a nawet śmiertelne, jeśli nie są podawane przez przeszkolonych pracowników służby zdrowia.
Dlatego ani u kobiet w ciąży, ani u matek karmiących nie wykonuje się zabiegu z użyciem toksyny botulinowej.
Skład botoksu kosmetycznego
Przykładowy zastrzyk botoksowy składa się z następujących składników ukazanych w tabeli.
Nazwa chemiczna | Nr CAS | Waga |
Chlorek sodu USP | 7647-14-5 | 40-70% |
Albumina surowicy ludzkiej | 70024-90-7 | 15-40% |
Toksyna botulinowa typu A | 297-254-4 | <0.1 % |
Botoks w Opolu
W celu zapisania się na zabieg z wykorzystaniem botoksu w Opolu przez lekarza Dr Wiktor Leśniak zapraszamy na stronę z ofertą: Botoks-Opole. Decydując się na zabiegi wykonywane przez lekarza masz pewność, że zostanie on wykonany przez uprawnioną do tego osobę o wykształceniu medycznym, szerokiej wiedzy i doświadczeniu.
Referencje
1.American Society of Plastic Surgeons, dostępne na stronie https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/botulinum-toxin/safety
2. Dena Westphalen, – Napisane przez Hannah Nichols – Zaktualizowane 10 sierpnia 2020 dostępne na https://www.medicalnewstoday.com/articles/158647
3. Kierstan Boyd, American Academy of Ophthalmology dostępny na stronie https://www.aao.org/eye-health/treatments/how-does-botulinum-toxin-botox-work
4. Dan Brennan, MD dostępny na stronie https://www.webmd.com/beauty/what-to-know-about-botox-aftercare
5. American Academy of Pediatrics, New Jersey Chapter Pediatric Council on Research & Education. (2012). Breastfeeding FAQs: talking points on mothers frequently asked questions about nursing. state.nj.us/health/fhs/shapingnj/library/Breastfeeding%20FAQ%20%20A%20Guide%20for%20Physicians%20FINAL%20w%20logo%20%20disclaimer%2011.26….pdf